+90 212 291 2091 drnezihkaraca@gmail.com P.tesi - Cuma 09.00 - 18.00

SPRING THREAD – “DİNAMİK ASKI”

Gençlik ve güzellikte olduğu gibi, yaşlanmanın da ilk ipuçlarını yüzümüz ele verir. Yaşlanmaya dair ilk değişimler yüzümüzde görülmeye başlar. Zayıflayan bağ dokusu, kolajen ve elastik liflerde azalmanın etkisiyle yüzümüze biçim veren dokular yer çekimine yenik düşmeye başlarlar. Yüzümüzde önceleri bizi yorgun gösteren, sonra alışamadığımız kırışıklıklar oluşmaya başlar ve hacim kaybı ile beraber yüzümüzün bazı noktalarında sarkmalar meydana gelir. Bunlar da yine bağ dokusunun asıcı gücünün azalmasının sonucu olarak cilt altı yağ yastıklarının yer değiştirmesi ve hatta kasların da gevşemesine bağlıdır.

Yaşlanmaya bağlı deride oluşan değişiklikleri geri döndürmek, derinin yaşlanma sırasında kaybettiği kolajeni yeniden ürettirmek, deride oluşan yaşlılık lekeleri ve ince kırışıklıkları ameliyatsız yöntemlerle düzeltmek için son 4-5 yıldır oldukça başarı kazanmış yöntemler kullanılmaktadır. Ancak yer çekimi etkisiyle oluşan sarkmaları düzeltmenin en etkili yolu son yıllara kadar hala cerrahi yöntemlerdi.

Yüzdeki sarkan bölgelerin düzeltilmesi için cerrahlar bugün ameliyatsız neler yapabiliyorlar? Bu konudaki yenilikleri paylaşmak gerekirse;

Yüzümüzde beliren yaşlı görüntünün ve sarkmaların sebebi, derideki gevşeme ve yağ yastıkçıklarının yer değiştirmesine bağlı deformasyonlardır.

Bu deformasyonlar, ağırlıklı olarak cerrahi yüz germe ameliyatları ile düzeltilir. Ameliyat istemeyen hastalar için de ameliyatsız çözümler aranmaktadır. Cerrahi yüz germe ameliyatlarının hemen ve çok belirgin sonuçlar vermesine ve etkilerinin uzun yıllar kalıcı olmasına karşın, cerrahi olmayan yöntemlerde yakın zamana kadar bu avantajlar yoktu. Bu yüzden de cerrahi yöntemlere gönül rahatlığı ile ve kalıcı bir alternatif oluşturamıyorduk. Daha kısa süre etkili olan, daha kolay uygulanan bu yöntemler bazı hastalar tarafından ameliyatsız oldukları için, bazı hastalar tarafından da daha kolay uygulanabilir oldukları için tercih ediliyorlardı.

***Artık bugün, Fransa’da geliştirilen ve dinamik askı özelliğine sahip esnek askılarla yüzün mimik hareketlerine uyarak gevşeyen, ifade bozukluğu ve çekilmeler yaratmadan deformasyonların düzelmesini sağlayan daha kalıcı bir ameliyatsız yüz germe yöntemi kullanılmaya başlanmıştır. Daha önceleri sert ve esnemez iplerle yapılmakta olan askılama işlemlerinde yüzdeki mimik hareketleri sırasında kasılmalar ortaya çıkabilmekteydi. Bazen de gerginliğe bağlı kopmalar sonucu yüzde istenmeyen asimetriler oluşabiliyordu. Etkili oldukları süre ise 6 ay 1 yıl civarındaydı.

***Fakat “dinamik askılama” yöntemi ile hem 4-6 yıla uzayan kalıcılık hem de doğal ifadenin korunması mümkün olabiliyor.

İşte bu nedenle artık ameliyat istemeyen hastalarımıza, ya da ameliyat istediği halde herhangi bir sebeple ameliyata uygun olmayan hastalarımıza, cerrahi yüz germeye alternatif olabilecek bir yöntemi rahatlıkla önerebiliyoruz. “Dinamik Askılama Yöntemi” olarak bilinen bu yöntem 2006 yılında Fransa’da biyomekanik çalışmaları yapılarak geliştirilen 2009 yılında da “Avrupa Innovasyon Ödülü”nü almış olan çok katmanlı esnek askı ipi kullanılarak uygulanıyor. Bu askı ipinin hem sağlam ve normal şartlarda kopma riski yok, hem de esnek olduğu için yüzün mimik hareketlerini bozmadan doğal ifadeyi koruyarak asıcı özelliğini uzun yıllar koruyabiliyor. Bu dinamik askı yalnız genç görünmeyi sağlamak için değil, aynı zamanda yüz felci geçiren hastaların yüz asimetrilerinin dinamik olarak düzeltilmesi için de kullanılabiliyor. Tabii ki felcin tedavisinde değil ama felce bağlı asimetrilerin düzeltilmesi için kullanılmaktadır.

Kullanılan materyalin bio-uyumlu olması sayesinde, uzun yıllar cilt altında kalması mümkün olabildiği gibi tüm bio-mekanik verileri ise yumuşaklığının yanı sıra yüzümüzde yer alan kas ve yağ dokusu ile uyumlu çalışabilecek esnekliğe sahip olduğunu göstermektedir. Bu sayede yüz ifadesini bozmadan, doğal yüz ifade zenginliği ile günlük hayatta hiç fark edilmeden genç ve gergin görünüme destek vermektedir.

Uygulama Nasıl Yapılmaktadır?

Uygulama lokal anestezi ile yapılıp, yaklaşık 30-45 dakika sürmektedir. Yüzde ve vücutta yaptığımız analiz ve uygulama tasarımına göre dinamik askılamayı yapacak esnek tutucu ipler cilt altından ilerlenerek doğru yerlere oturtulur. Gerilerek bırakılır. Yüz çalışmalarında tutunma alanı olarak saçlı deri altını kullandığımız için dikiş gerekmemektedir. İz bırakmadan yapılan bu minimal girişimden sonra iyileşme çok süratli olur. Bu arada hissedilecek hafif ağrı, ağrı kesici ilaçlarla kolayca yatıştırılabilmektedir. Hastamız günlük hayata hemen dönebilir. Uygulama kolay, acısız ve günlük yaşamı etkilemeyecek şekilde gerçekleşmektedir. Her yaş ve her düzeydeki sarkma için yapılabilir.

NEDEN DİNAMİK ASKI ?

Çünkü Dinamik Askılama, mimik hareketlerine uyarak esneyebilen, yüzün doğal görüntüsünü bozmadan, ciltte çekilmeler yaratmadan, dışarıdan fark edilmeden uzun yıllar sarkmaları askılayıp, toparlayan bir uygulamadır.

Dinamik askılama, yüzümüzdeki sarkma ve derinleşen çizgileri uzun süre ile gidermek ve sarkmayı uzun yıllar boyu erteleyebilen etkili bir yöntemdir.

Böylece yaşlı gösteren ve aşağı doğru sarkmış yüz ifadesi tekrar genç yaşlardaki yerine konulabilir ve yaşlı, mutsuz olan yüz ifadesi doğal haline döndürülebilir. Dinamik askılama işleminin çözülüp dağılmayan bir askı ile yapılmasının çeşitli avantajları vardır. Askılama ve taşıma ömrü çok uzundur. Dokularla reaksiyona girmediğinden histolojik komplikasyon riski daha azdır. Dinamik askı ile hekime daha güvenilir bir uygulama şansı verir.

Mekanik özelliklerin başında yumuşak materyalin ayrıca yüzdeki mimik hareketlerine uygun esneyebilmesi gelir.

Dinamik askılamadaki yüksek asıcı güç ise, uzun yıllar dokuya iyi tutunmanın sağladığı bir avantajdır. Bu özelliklerin tamamı, dinamik askılama yöntemini güvenli, kolay uygulama isteyen hekimler ile uzun süre etkili, kolay uygulanabilir, tehlikesiz bir çözüm arayanların ortak seçimi haline getirmiştir.